Italian Restaurant

header 2

Piękna pogoda przeważnie skłania nas do wyjazdów i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niesłychanie modny. Niewątpliwie dla każdego biwak może okazać się fascynującą przygodą. To nie jedynie rekreacja, ale zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednak wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy zapakować na biwakOdpoczynek na łonie natury to fantastyczna alternatywa dla pospolitego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, daleko od cywilizacji. Możesz obozować w lesie, na polanie albo blisko rzeki. To świetny sposób na relaks, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednakże, iż pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinieneś zatroszczyć się o miejsce do spania, zaplanować organizację kuchni polowej i przemyśleć problem warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać?

Spanie na biwaku

Na biwaku naturalnie śpimy przeważnie w namiocie. Niektórzy profesjonalni traperzy umieją postawić stabilny szałas, który znakomicie spełnia funkcję schronienia. Zwykle jednakże wybieramy namiot. Zrobiony jest z wodoszczelnej tkaniny, doskonale chroni przed deszczem i wiatrem. Wskazane jest wybrać taki model namiotu, który ma również moskitierę, pozwoli ona przystopować komary i meszki. Kupując namiot kierujmy się nie tylko liczbą użytkowników, ale również pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można kupić namioty o różnej wielkości, wyposażone w przedsionek, albo dodatkowy daszek. To najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które pragną przebywać dłużej na łonie natury. Warto także wyposażyć się w karimatę i materac. Karimata jest płaska, lekka, bez trudu można ją spakować i przenosić z miejsca na miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, wymaga pompowania, jednakże to alternatywa o wiele wygodniejsza do spania. Obecnie dostępne są także maty samopompujące, które nie wymagają pompki, choć są droższe od wzmiankowanych sprzętów. Ciepło w nocy niewątpliwie zagwarantuje nam śpiwór. Na biwaki w miesiącach letnich zabierajmy lżejsze śpiwory.

Biwakowa kuchnia

Wiadomo, że jedzenie z ogniska bądź grilla smakuje najlepiej. Ale obozując na biwaku możemy również gotować na kuchence turystycznej. Współcześnie dostępnych jest bardzo dużo modeli kuchenek turystycznych, które podłącza się do kartusza gazowego. kolejną opcją jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki zagwarantują nam rozpalenie ognia w każdych warunkach pogodowychPamiętajmy jednak, że ognisko rozpalamy z dala od namiotu i musimy je dokładnie wygasić. Na biwaku przydają się również specjalne turystyczne naczynia wykonane z lekkich i odpornych materiałów. Zaopatrzmy się w zestaw złożony z talerzy, kubków i sztućców. Z bezsprzecznie potrzebny będzie też garnek i patelnia. Jeśli wyjeżdżamy wyłącznie na weekend możemy zabrać lodówkę turystyczną na wkłady, za pomocą której nasza żywność pozostanie dłużej świeże. Z kolei w sytuacji dłuższego wyjazdu warto przemyśleć jadłospis z żywności lifilizowanej lub z konserw.

Dodatkowy sprzęt na biwak

Istnieje wiele takich akcesoriów, które wyznaczają niezbędnik każdego biwakowicza. niewątpliwie zalicza się do nich latarka. Wskazane jest zaopatrzyć się w tzw. czołówkę, która jest niesłychanie praktyczna w użytkowaniu. Można nabyć także wielką latarkę turystyczną, którą podwiesza się pod tropikiem, tak aby oświetlić wnętrze namiotu. Kolejnym przydatnym narzędziem jest multitool. Składa się z zintegrowanych akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool to narzędzie, które zastępuje całą skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna i przenośny prysznic to sprzęty, o których nie wypada zapominać. Można zaopatrzyć się w nie w każdym sklepie turystycznym. Wprawdzie zakup wiąże się z pewnym wydatkiem definitywnie rozstrzyga sprawę higieny i warunków sanitarnych podczas biwaku.
Odzież biwakowa to kwestia, którą niesłychanie łatwo przewidzieć. Na ogół wyjeżdżając pod namiot pakujemy kurtki wodoszczelne, polar, czapkę i wysokie buty. Jeśli biwakować będziemy w sąsiedztwie rzeki, dołączamy jeszcze kąpielówki i lekkie piankowe buty. Pozostałą odzież stanowią rzeczy codzienne, praktyczne dresy, koszulki i bielizna.Niezbędnik biwakowicza naturalnie powinna stanowić też apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc i krem z filtrem. Ponadto przyda się też również power bank, specyfik na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik i worki, w których wywieziemy z terenu obozu nasze śmieci.

Z pewnością spis akcesoriów pod namiot może być o wiele obszerniejsza. Ilość akcesoriów zależy od miejca, gdzie wyruszamy i naszych potrzeb. Jeśli uda nam się spakować według tego poradnika, zabierzmy ze sobą jeszcze dobry nastrój i ruszajmy w drogę.