Italian Restaurant

header 2

Pies podpowiada naukowcomCukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesnego świata. Znamy kilka jej postaci, z jakich największe kliniczne konotacje ma cukrzyca typu 1. a także cukrzyca typu 2.

Duże obniżenie poziomu cukru we krwi osób cierpiących na cukrzycę typu 1. może mieć znaczne następstwa, z drgawkami i utratą świadomości włącznie. Hipoglikemia może być też przyczyną śmierci. Życie możemy w takim przypadku uratować chorującemu, przez podanie odpowiedniej dawki glukozy. Fundamentalne jest zatem, ażeby na czas zarejestrować zagrożenie. Niewątpliwie czytelnym wskaźnikiem poziomu cukru może być wydychane przez człowieka powietrze. Póki co nie opracowano jednakże sposobu potwierdzenia niebezpieczeństwa, nie badając krwi pacjenta.

Hipoglikemię są w stanie wykryć swym zmysłem węchu psy. Uczeni z Uniwersytetu w Cambridge, idąc tym tropem, wykonali testy, w których chemicznie obniżyli stężenie cukru u pacjentek z cukrzycą typu 1. Spektometr masowy potwierdzał w oddechu badanych osób podniesiony wskaźnik węglowodoru nazywanego izoprenem. W wypadku hipoglikemii zawartość izoprenu w wydychanym powietrzu zwiększyła się u niektórych badanych nawet dwukrotnie. Dało to badaczom podstawy do opracowania w późniejszym czasie testu, który wykazałby poziom cukru, bez nieodzowności testowania krwi. Prawdopodobnie już w najbliższych latach, osoby chore na cukrzycę typu 1., będą mogły zastosować taki test do natychmiastowego zbadania ilości glukozy i w porę zaczerpnąć pomocy.