Italian Restaurant

header 2

Nauka

Głosi się, iż w fundamencie stosownego wychowania leży uszanowanie drugiego człowieka. Rzeczywiście warto trzymać ustalonych zasad z uwagi na właściwe zależności, dobre maniery z pewnością kształtują stosunki międzyludzkie, uprzystępniają komunikację i przebieg najróżniejszych sytuacji. Kiedy dodatkowo odkryjemy, że etymologia wyrażenia savoire-vivre pochodzi ze splotu francuskich słów „wiedzieć” i „życie”, wtedy będziemy mogli wyciągać wnioski, że to słuszne postępowanie krótko mówiąc oznacza respektowanie ustalonych reguł zachowania w celu polepszenia egzystowania w społeczności. Z tej przyczyny wskazuje się, że to antyczni Grecy, którzy cały czas dążyli do doskonałości byli zwiastunami savoire-vivre. A rozkwit sztuki dobrego zachowania nadszedł w czasie renesansu, który tak silnie inspirował się klasyczną kulturą starożytnych. Specjalną atencję do etykiety przykładano w dyplomacji i oficjalnych stosunkach na wysokim szczeblu. Natomiast w drugiej połowie XX wieku statut etyczny zaczął również być respektowany w związkach biznesowych i formalnych spotkaniach w pozostałych sferach społecznych.

W ostatnich dniach wszelkie media obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych wydarzeń w USA . Aż w sześciu stanach przeszły intensywne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe obszary miejskie. Szacuje się, że w rezultacie gigantycznej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważnie stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a ilość poszkodowanych szacowana jest na około tysiąc. Przeszło pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało definitywnie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Pozostał ledwie gruz. Choć wciąż trwają czynności ratunkowe i likwidowanie strat, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została obwołana przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Fundament filatelistyki to kolekcjonowanie, poszukiwanie, gromadzenie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Dlaczego walor? Skutkiem tego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego posiadacza określoną wartość.

Wychować, hodować, czy schować? Innymi słowy nieco uwag o posiadaniu dzieci w okresie pandemii Covid-19.Pandemia koronawirusa, to położenie dla każdego z nas uciążliwa jak również alarmująca. Od dwóch lat jesteśmy atakowani danymi, a nasze życie społeczne opiera się już nie na zasadach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak ufajcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko stronienie od zarażenia. Coś, co nie dotyczy tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz następstw ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19.

Nauka języka to nie taka prosta sprawa. Wielokrotnie trudno poświęcić nam na nią czas bądź wykrzesać w sobie ździebko motywacji. Na szczęście istnieje na to banalna a także efektywna metoda. Wystarczy zacząć czytać książki w języku, którego się uczymy. Doskonale sprawdzi się to przy nauce języka angielskiego, szczególnie w wypadku książek pisanych w prosty i treściwy sposób!