Italian Restaurant

header 2

Fundament filatelistyki to kolekcjonowanie, poszukiwanie, gromadzenie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Dlaczego walor? Skutkiem tego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego posiadacza określoną wartość.

Bogactwo walorów filatelistycznych jest nader bogata. Z niektórymi natknąć można się niemal codziennie. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Wiele z tych walorów zobaczyć można niemal w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych najbardziej sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne również co do ceny: spotkamy i te, które są napradwę tanie, jakże i takie, za jakie należy zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne możemy podzielić na walory półpocztowe, pocztowe jak również pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upełnomocnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej bądź zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z powierzaniem listów. Są to przede wszystkim znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe i karty), stemple, etykietki polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, jakie zostały wyprodukowane przez inne organy, ale są stosowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Są to między innymi nalepki na loty specjalne, stemple uzupełniające, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe wyrabiane są w związku z działalnością poczty, jednak bez jej oficjalnego wkładu. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne a także pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaakceptować za pełnowartościowe, muszą one dotrzymać kroku wielu wymogom. Nie mogą być pomięte ani pobrudzone. Uszkodzony walor filatelistyczny nie będzie posiadał praktycznie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to w zasadzie z funkcji piastowanych przez tę instytucję. Kiedyś filateliści gromadzili faktycznie wszystko, co było chociaż powiązane z działalnością poczty jako instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Nastawienie to uległo tymczasem ostatnio metamorfozie, zważywszy na to, iż współcześnie cele poczty są coraz bardziej wielorakie.