Italian Restaurant

header 2

Od jakiegoś czasu Polacy chętniej pozostają w kraju na czas wakacji. Wydaje się, iż nurt na intensywne wyjazdy zagraniczne nieznacznie przyhamował. Z bez wątpienia to nie jedynie efekt ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, ale także pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Niemniej jednak urlop w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i ochoczo po nim podróżują. Co w związku z tym zachęca Polaków do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są negatywne strony urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdumieją.

Urozmaicony krajobraz w Polsce

Jedną z istotnych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest kalejdoskop krajobrazów. Możemy przecież wypoczywać w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim. Posiadamy przepiekne obszary z kotlinami i wyżynami. Poza tym dla amatorów wód śródlądowych jest przeogromna ilość pięknych pojezierzy, meandrów rzeczek i pozostałych zbiorników wodnych. W Polsce istnieje całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i dziewiczych terenów zielonych. Nikt nie powinien narzekać na monotonię krajobrazu. Można u nas odszukać zarówno wspaniałe miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i piękne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym plusem turystycznym w Polsce jest okazja do eksplorowania wielu kultur ludowych. Bezsprzeczny powab górali, gościnność Kaszubów, czy też pociągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski związany jest z jakąś niebywałą opowieścią. Ponadto pożądane byłoby zawsze spróbować kuchni regionalnej. Są takie rejony, które słyną z bogactwa różnych unikalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Województwo Podkarpackie na przykładowo proponują ponad 240 potraw regionalnych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Powinno się nadmienić, że podróż do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w wyznaczoną trasę, a po drodze oprócz tego zwiedzać piękne, historyczne miejsca. Dla wielu to również wspaniała możliwość, żeby odwiedzić rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. W zastępstwie samochodu można również skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest aktualnie na tak bardzo rozwinięta, że bez trudności można znaleźć połączenie każdego regionu. Jest to alternatywa nieco droższa, lecz bezspornie w znacznym stopniu oszczędza czas podróży. Dla Polaków wciąż, wbrew inflacji, wakacje najtaniej wypadają są w kraju. Ceny walut są wysokie, wobec tego wyjazd do dalekich krajów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. Dodatkowo należy pamiętać, że przebywając na urlopie w Polsce bez trudu wiesz, jak na przykład postarać się w potrzebne produkty w sklepach, jak ekspresowo skorzystać z nieodzownej pomocy lekarskiej, czy odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak przeszkód językowych w dużej mierze upraszcza podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zdumieją cię odmienne kodeksy czy nieznane zwyczaje.W całym kraju obowiązują identyczne regulacje prawne, przepisy drogowe, bądź zasady korzystania z instytucji urzędowych. Nie potrzeba żadnych specjalnych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

Negatywne strony urlopu w Polsce?

Przeciwnicy krajowych wczasów najczęściej wskazują na dwie problematyczne według nich materie. Jedną z nich jest nasz polski niestabilny klimat. Bywa, że podczas gdy zamyślamy wczasy dużo wcześniej, nie mamy możności skorzystania z prognozy pogody i trafiamy na deszcz albo niskie temperatury. Nasz polski klimat jest dosyć kapryśny i w okresie lata zdarzają się dni, kiedy permanentnie pada. Lecz należałoby zwrócić uwagę też na to, iż temperatury niekiedy dosięgają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli spojrzy się na to, niczym na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową pogodę także można wypoczywać. W naszych ośrodkach wypoczynkowych są kryte baseny, można zwiedzać muzea i inne ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwników urlopu w Polsce jest kiepski stan dróg. Podobno uniemożliwiają one komfortową podróż. Wypada jednak potwierdzać, iż teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. gwarantuje przejechanie niemal całego kraju. Jest jeszcze parę niewielkich odcinków w budowie, jednak mają one praktyczne objazdy. Można więc bez trudności podróżować po nowej nawierzchni. Wskazane jest również nadmienić, że dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i spokój jest dużym walorem wczasów.

Występują takie zakątki na przykładowo w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od miejskiego zgiełku. Wczasy w Polsce z bezsprzecznie będą udane, jeżeli postanowimy je harmonijnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami.