Italian Restaurant

header 2

Wspólnie z progresem technologicznym, nasze egzystowanie staje się bardziej scalone z nowymi technologiami. Używamy internetu, smartfonów, komputerów, tabletów oraz innych urządzeń cyfrowych, by administrować naszym życiem prywatnym i zawodowym. Ale takie wykorzystanie technologii ściąga ze sobą potwierdzone ujemne rezultaty dla naszego zdrowia, wliczając w to technostres.

Technostres jest stanem zdezorientowania,zdenerwowania i napięcia spowodowany zbytnim korzystaniem z technologii. To wrażenie, gdy czujemy się obciążeni nadmiarem informacji, gorliwie pilnujemy naszych urządzeń cyfrowych, a także nieustanne analizujemy informacje. Technostres jest w stanie doprowadzić do podniesienia poziomu zdenerwowania i niepokoju, zaś w skrajnych przypadkach może doprowadzać do chorób psychicznych, jak np. melancholia i nerwice i lęki.

Istnieje niemało metod, tak aby ustrzec się technostresu a także zatrzymać równowagę pomiędzy naszym egzystowaniem w świecie cyfrowym i prywatnym. Jednym z najlepszych działań jest elastyczne nastawienie do korzystania z technologii. Należy zwracać uwagę, żeby nie przeciążać swojego mózgu i organizmu nadmierną liczbą informacji i zagadnień. Zasadnicze jest też troszczenie się o to, żeby nie poświęcać czasu, jaki chcielibyśmy spędzać z bliskimi i przyjaciółmi na wykorzystywanie urządzeń cyfrowych.

Trafnym trikiem na uniknięcie technostresu jest też ćwiczenie mindfulness. Mindfulness to umiejętność bycia świadomym istniejącego momentu, w miejsce nadmiernego akumulowania się na innych historiach. To umożliwia skupienie się na naszym życiu osobistym i relacjach, a dodatkowo na pełnionych zadaniach miast marnować czas na nieogarnione przeglądanie internetu.

Kolejnym trikiem na uniknięcie technostresu jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne nie jedynie redukują skalę stresu, ale również powiększają liczebność endorfin, co wiedzie do usprawnienia stanu ducha i samopoczucia. W podobny sposób zbilansowana dieta, włączając w to regularne posiłki, dostarczanie płynów jak również unikanie nadmiaru kawy i innych stymulantów, prawdopodobnie zdoła wspomóc w podtrzymaniu harmonii psychicznej.

Wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń jest nieuchronne, lecz ich nadmierne eksploatowanie może prowadzić do znacznych konsekwencji dla zdrowia, w tym bóle głowy, dezorientacja, nadwrażliwość na dźwięki, bezsenność, lub odczucie ciągłego poddenerwowania. Prócz tego, nadmierne używanie urządzeń mobilnych i internetu może wieść do uzależnienia.

Technostres jest realnym kłopotem dla wielu z nas w nowoczesnym świecie cyfrowym. Ażeby ustrzec się niekorzystnych skutków dla zdrowia, wskazane jest przypatrzeć się naszemu nastawieniu do korzystania z urządzeń cyfrowych. Zdołamy stronić technostresu poprzez zdrowe stanowisko, ćwiczenie mindfulness, regularną aktywność fizyczną a także troszczenie się o dobre odżywianie i nawodnienie organizmu. Grunt jest też, byśmy pamiętali o równowadze pomiędzy naszym egzystowaniem cyfrowym i prywatnym, starając się nie dedykować za dużo czasu na wykorzystywanie urządzeń cyfrowych i podtrzymując równowagę pomiędzy zadaniami a relaksacją.