Italian Restaurant

header 2

Sytuacje losowe, niepowodzenia, kłopoty z pieniędzmi, praca w dokuczliwych warunkach stanowią czynniki stresogenne. Na większość niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą niespodzianie i budzą zdenerwowanie. Bez wątpienia długotrwałe narażanie się na stres powoduje negatywne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Zapoznaj się ze sposobami radzenia sobie ze stresem.

Jakie skutki wywołuje zdrenerwowanie

Odczuwanie rozdrażnienia powoduje mnóstwo objawów natury psychicznej i fizycznej.Niekiedy zły nastrój i utrata zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Niszczące skutki w formie dolegliwości i objawów chorobowych są efektem dystresu, który oznacza długotrwałe napięcie nerwowe. W odróżnieniu od niego pojawia się krótkotrwały eustres, oznaczający motywujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres naraża nasz system na nieprzerwane napięcie nerwowe, dlatego wywołuje mnóstwo niszczących następstw. Wśród objawów natury fizjologicznej wskazuje się dolegliwości bólowe głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, zaburzenia oddychania, choroby układu krążenia,omdlenia, wymioty, choroby układu kostnego, obniżenie odporności. Poza tym destres wymienia się jako przyczynę chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, jak również nowotworów. Nader liczne są dolegliwości natury behawioralnej. Należą do nich głównie: zaburzenia depresyjne,stany lękowe, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu, spadek libido,tiki nerwowe, nadpobudliwość, upośledzenie funkcji poznawczych.

Walka ze stresem

Mówi się, iż podstawą jest pozytywne nastawienie. Jednak w uciążliwych sytuacjach trudno wykrzesać z siebie optymizm. Powinno się skoncentrować się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów oraz odkryć w sobie wiarę we własne siły. Jeśli zauważasz u siebie rozdrażnienie spróbuj sprawdzonych metod. Z pewnością systematyczne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na zajęcia z jogi, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Warto pamiętać, że w grupie ćwiczy się raźniej. Dbaj o zdrową dietę. Zrezygnuj z alkoholu i energy drinków. Kolejną sprawą jest stworzenie należytych warunków do należytego wypoczynku. Staraj się wysypiać i dużo odpoczywaj. Zaplanuj własny zwyczaj uspokajający. Posłuchaj muzyki, wykorzystaj siłę olejków do aromaterapii. Niektórym osobom pomaga medytacja czy też różne techniki wizualizacji. Wymyślanie przyjemnych scen z pewnością ma znaczenie i wskazane jest popuścić wodze fantazji. Niektórym osobom służy medytacja czy też różnorodne techniki wizualizacji. Są jednakowoż też tak uciążliwe sytuacje, w których bardzo trudno samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. W takim przypadku najbardziej stosowną drogą do sukcesu jest wizyta u zaangażowanego terapeuty. Pomoc psychoterapeuty nie zawsze oznacza leczenie, w niektórych wypadkach przydatna jest sama rozmowa z kimś o problemach|cenne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który chce słuchać.