Italian Restaurant

header 2

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących ośrodków miejskich jakimi może się poszczycić Zagłębie. Miejscowe pamiątki sprawiają, że wycieczki po Będzinie stają się dla wielu z nas ciekawą przygodą.

Co warto zobaczyć w trakcie poznawania tego ośrodka miejskiego? Jakie atrakcje znajdujące się w Będzinie mogą zrobić na zwiedzających najsilniejsze wrażenie? Będzin może się poszczycić cenną pamiątką z czasów średniowiecza. Są nią resztki średniowiecznych murów miejskich, które przed wiekami otaczały całe stare miasto. Wśród skarbów architektury sakralnej na wyróżnienie zasługuje kościół parafialny Świętej Trójcy. To ważna pamiątka, pamiętająca okres panowania Kazimierza Wielkiego.

Przed II wojną światową Będzin był ważnym ośrodkiem osadnictwa dla Żydów. Do dziś przypominają nam o tym takie miejsca, jak Plac Bohaterów Getta Będzińskiego na obszarze getta oraz Dom Modlitwy Cukermana. Zachwyca też synagoga Mizrachi, nad którą opiekę sprawuje obecnie Muzeum Zagłębia. Placówka ta ma jeszcze pod swoją opieką Pałac na Gzichowie oraz zamek, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Obecnie w miejscach tych można zwiedzać interesujące wystawy, dzięki którym można dobrze poznać historię Będzina a także jego dawnych mieszkańców.