Italian Restaurant

header 2

Które zwierzęta domowe widuje się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok kotów oraz i psów naszymi ulubieńcami nierzadko stają się gryzonie. Sklepy zoologiczne już dawno zaczęły oferować nam coś więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie domowych pupili znalazła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń który pochodzi z dalekiego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swoim wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń nadmiernie trudny w hodowli, to jak każde zwierzę wymaga dostosowanego postępowania ze strony człowieka. W jaki sposób wobec tego należy dbać o koszatniczkę?

Koszatniczka potrzebuje po pierwsze własnego kąta. Sklepy zoologiczne, widząc rosnące zainteresowanie gryzoniami, mają w ofercie coraz więcej funkcjonalnych klatek, w jakich gryzonie będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Miejmy na uwadze, że koszatniczka musi mieć klatkę dobraną wymiarem do swych potrzeb, nie może to być za mała klatka dla gryzoni, zaopatrzmy się w wielopoziomową klatkę, w której pomieszczą się konary, po których koszatniczka lubi się wspinać.

Niezwykle istotna jest również należyta dieta. Roślinożerne koszatniczki lubią te karmy dla gryzoni, które wyprodukowano z myślą o nich. Sucha karma, ziarna i trawa – takie menu to podstawa dla koszatniczki. Koszatniczka musi posiadać także ciągły dostęp do sianka dla gryzoni i rzecz jasna do czystej wody. Koszatniczkom nie wolno podawać również cukru pod żadną postacią.  

Karma dla koszatniczki i klatka to nie komplet. Odpowiednie zabawki to kolejna znacząca rzecz. Ruchliwe z natury koszatniczki wymagają ruchu, w związku z tym ich wybieg musi mieć nie tylko odpowiednie wymiary, ale również oprzyrządowanie. Zwykle jest to duża karuzela.

Poza regularnym czyszczeniem klatki bardzo ważne jest również wypuszczanie koszatniczki na zewnątrz klatki. W ten sposób zdoła ona bez skrępowania pobiegać, co w wypadku tak aktywnego gryzonia jest rzeczą bardzo istotną. Każda osoba, która chce mieć koszatniczkę w swoim mieszkaniu musi też pamiętać o jednej rzeczy. Koszatniczka wprawdzie nie jest nadmiernie wymagającym lokatorem, natomiast może skomplikować życie poprzez hałasy. Gryzienie prętów lub witek, gonienie po klatce i w kołowrotku przez niemal cały dzień i noc – z takimi odgłosami musisz się liczyć w chwili, gdy przyprowadza się do domu koszatniczkę. Choć głośna i energiczna, stanie się bardzo interesującym towarzyszem w naszym domu, a podpatrywanie jej w czasie zabawy zdoła wywołać wiele radości.