Okoliczności w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 a także wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na stan zdrowia psychicznego wielu osób a dodatkowo stworzyły nowe problemy dla osób wcześniej cierpiących na schodzenia psychiczne oraz np. zaburzenia związane z nałogami.
Około 40% pełnoletnich w USA zgłaszało w czasie pandemii symptomy zaburzeń lękowych lub depresyjnych. W zeszłych okresach była to z grubsza 1 osoba na 10 dorosłych. Do najczęściej sygnalizowanych problemów połączonych ze zdrowiem psychicznym oraz samopoczuciem zaliczają się:
- kłopoty z zaśnięciem czy też regularnym snem - ponad jedna trzecia ludzi
- kłopoty z jedzeniem i odżywianiem - ponad 30% ludzi
- wzrost spożycia napojów procentowych albo stosowania substancji uzależniajacych - więcej niż 10% ludzi
- zapaść poziomu zdrowia, między innymi chorób przewlekłych na skutek obaw i stresu powiązanego z COVID-19 - ponad 10% osób
W miarę utrzymywania się pandemii, jeszcze więcej psychologów a także ludzi związanych z pomocą psychologiczną osobom najbardziej potrzebującym przejawia konieczność zwiększenia działań w obrębie zdrowia powszechnego. Coraz gorsze wyniki badań powiązanych z samopoczuciem zdradzają że bieżący stan zarazy oddziałuje silnie nie tylko na stan zdrowia fizycznego lecz w podobny sposób na nasze zdrowie umysłowe a także nastrój. Skutki braków w tym zakresie mogą być odczuwalne na długo po wygaśnięciu samego zagrożenia medycznego. Pomoc psychoterapeuty, rozmowa z rodziną i przyjaciółmi to najłatwiejsza droga na odzyskanie pewnej stabilności oraz szerszego spojrzenia, nabranie perspektywy na otaczające nas społeczeństwo.