Italian Restaurant

header 2

W 2011 roku posiadacz medialnego koncernu New Media Satrs, Dmitrij Itskov ustanowił program, którego nazwa to „2045”. Jego celem jest przekazanie do środka maszyny ludzkiego umysłu, co ma w przyszłości zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co z pewnością potwierdza jego duże zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on dogłębnie przeświadczony o tym, iż już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - tezę tą wypowiedział w dokumentalnym filmie tworzonym przez BBC.

Program „2045” podzielono na cztery fazy. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowania do roku 2020, a zakłada ona zaprojektowanie oraz ukończenie maszynowej kopii ludzkiego ciała, którą będzie można kontrolować w zdalny sposób. Chociaż wydaje się to całkiem niewiarygodnie, to jest jak najbardziej możliwe. Poświadczeniem są chociażby olbrzymie postępy w dyscyplinie robotyki, jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat dokonało Boston Dynamics.

Na lata 2020-2025 opracowano utworzenie avatara, do którego można będzie przeszczepić mózg człowieka. Natomiast już dekadę później do maszyny ma być włożony mózg sztuczny, jaki będzie oparty na ludzkiej osobowości. Wedle założeń już w roku 2045 możliwe będzie transfer świadomości do hologramu, co oznacza, iż nieśmiertelność będzie dostępna w cyfrowym formacie.

W zespole pracującym nad projektem „2045” znajdują się najlepsi specjaliści z zakresu neurologii, robotyki, sztucznych narządów i neuronowych interfejsów. Zgodnie z przewidywaniami Itskova zaplanowana przez nich technika dostępna będzie dla wszystkich ludzi, a nie wyłącznie dla osób, jakie na to stać. Prawdopodobnie projekt uda się w końcu wcielić w życie, ale czy nieśmiertelność cyfrowa to faktycznie zaspokojenie wiecznych snów o nieśmiertelności?