Rok 2016 to kolejny duży krok do przodu dla AI, innymi słowy sztucznej inteligencji, bowiem przynależna do Google firma Deep Mind zaprojektowała machinę, której po raz pierwszy w historii udało się wygrać z człowiekiem w niesłychanie skomplikowaną, starochińską planszową grę Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, bo IBM opracowało całkowicie nowatorską technologię, dzięki jakiej komputery mogą zrobić jeszcze większy postęp i pracować jeszcze szybciej niż do tej pory.
Specjaliści IBM zaprojektowali wyjątkowe chipy łączące mikroprocesor z niezwykle szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te nazwano rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, po angielsku resistive processing units (RPU). Umożlwiają one przygotowywanie systemów, jakie mogą w faktycznie natychmiastowy sposób zaczerpnąć informacje ze swych zasobów danych i równie szybko je przetworzyć. W związku z tym sieci neuronowe będą w stanie się uczyć aż 30 tysięcy razy prędzej aniżeli ma to miejsce teraz - aż z trudem można sobie wyobrazić taką szybkość i to, jak dużo nowa technika może odmienić. Układy, w jakich wykorzystane zostaną rezystywne jednostki obliczeniowe będą w stanie nie tylko dokonywać tłumaczeń na wszystkie języki świata, ale także rozpoznawać naturalny język. Dodatkowo, jeden malutki chip starczy, aby sztuczna inteligencja ekspresowo nauczyła się nowatorskich sztuczek i to bez niezbędności wykorzystania potężnego superkomputera.
Na nieszczęście póki co odkrycie to pozostaje wyłącznie na papierze, zaś specjaliści opracowują sposoby tworzenia takiego rodzaju systemów. Twierdzą oni, iż współczesna technika umożliwia wejście w życie takiego nowoczesnego rozwiązania, zatem zostaje jedynie wyczekiwać.