Italian Restaurant

header 2

Kiedy zbliża się wiosenny czas, z dnia na dzień świat staje się bardziej dynamiczny i barwny. Choć dni są w dalszym ciągu zimne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednakże mocne, jaśniejące promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i donośne klucze powracających żurawi napawają nas wielkim optymizmem. Wstępuje w nas niepojęta skłonność do zmian, do czynienia. Na wiosnę częstokroć rozpoczynamy nowe diety, zmieniamy nawyki lub fryzurę. Lecz dla wielu kres zimy to czas na uskutecznienie wiosennych porządków. Pragniemy kompletnie zaprowadzić porządek i odświeżyć przestrzeń naokoło siebie, usunąć zbytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w minionym okresie jak również posegregować garderobę.

Wiosenny czas sprawia, że czujemy się niezwykle zachęceni do działania, ukazujemy nowe pokłady energii, ale czasem nasz pasja jest tak spory, że funkcjonujemy zbytnio żywiołowo. Wówczas nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i pobieżne. Tym samym tak nadzwyczaj znaczące jest zaprojektowanie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co wymaga poświęcenia większego czasu i zaradności. Ruszmy tymczasem od rutynowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Bez wątpienia powinniśmy dysponować gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do odpowiednich powierzchni, szczególnie jest to istotne, jeśli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Bezsprzecznie trzeba zrobić zasób płynów i detergentów, przy użyciu których wyczyścimy dom na błysk. Pomyśl wszelako, czy ostatecznie nie poprawniej zupełnie przerzucić się na eko porządkowanie i nie wybrać np. sody, octu lub środków ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy mamy rezerwa dużych worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli pragniemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy oddać na kwestę.

Sprzątanie zawsze zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką usuń kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Następnie powycieraj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę powinno się porządkować na bieżąco, bo te dwa pomieszczenia mają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Jakkolwiek jeżeli dawno nie sprzątałeś czubków szafek kuchennych, nie pucowałeś okapu lub nie szorowałeś fug i kafelków, teraz jest właśnie optymalny na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać środkiem z octem, tak aby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je dodatkowo wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości artykułów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i świetnym środowiskiem do namnażania się rozmaitych insektów. Wskazane jest zatem dogłębnie porządkować wszystkie zakamarki w szafkach.

Później czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Lepiej przeznaczyć nieco więcej czasu, by dokładnie umyć szyby, aby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, uzyskamy lichy wynik, który świetnie będzie widoczny w promieniach słonecznych. Razem z myciem okien możemy dodatkowo zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu np. w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, czy rolet jak również o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których nader nagromadza się kurz.

Nastał czas na segregowanie rzeczy i czyszczenie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania oraz buty i zająć się doborem garderoby. Z bezsprzecznie odnajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie powinno się przechowywać w domu nieużywanych ubrań, zepsutej biżuterii, popsutych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosenny czas będzie akuratną szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest po prostu leżenie i zbieranie kurzu. Jak posprzątamy kompletnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy mnóstwo miejsca do tego, by pozostałe rzeczy były ułożone prosto i przyzwoicie. Zapewne najtrudniej jest uprzątnąć pokój dziecięcy, trzeba wszak odwagi i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom przeważnie trudno jest podjąć taką decyzję, w związku z tym jeżeli rodzic widzi, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, że warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich zupełnie.

Jeżeli jest to możliwe wskazane jest wyposażyć się w organizery do szafek bądź pudełka. Rzeczy posegregowane i zapakowane do poszczególnych pojemników są bezproblemowo poręczne, a zarazem łatwo jest przestrzegać w nich porządek.

Na koniec czas na podłogi. Jeżeli masz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których także nagromadza się brud. Wskazane jest również uprzątnąć pod masywnymi sprzętami, należy je przemieścić, by porządnie umyć trudno osiągalne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki potrzebują niesłychanie dużo czasu oraz wysiłku. Jednak nie powinno się się tym odstręczać, bo gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada orzeźwiające wiosenne powietrze, sprzątanie jest w znacznym stopniu przyjemniejsze. Kanwą dla sukcesu w sprzątaniu jest dobry planner, który będzie określał stopniowe etapy porządków. Jeżeli zapiszesz sobie kolejno co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Skreślaj także z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł uznać się za bohatera wiosennych porządków.