Italian Restaurant

header 2

Kilka dni temu rozpoczęło się świętowanie 26 rocznicy powstania Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA pokazała zachwycającą, niesamowitą animację, stworzoną na kanwie oryginalnego zdjęcia, które zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami. Na filmiku zaprezentowano zjawiskową Mgławicę Bańka, której bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt ten działa wyjątkowo pobudzająco na ludzką wyobraźnię.  Znajduje się aż 7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. To ciało niebieskie odkrył w roku 1787 William Herschel. Położona jest w konstelacji Kasjopei, jaka znajduje się w obszarze Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez bardzo ogromną gwiazdę centralną, ważącą aż 40 razy więcej od Słońca i będącą gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do tej pory można było podziwiać tylko małe fragmenty mgławicy, ale dzięki stworzonej animacji można na jednej fotografii dojrzeć całą mgławicę.

Rozmiar, który zajmuje ten obiekt, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica powstała w wyniku intensywnego wypływu gwiezdnego wiatru z gwiazdy SAO 20575. To właśnie on odpowiedzialny jest za wypychanie materii międzygwiezdnej na zewnątrz i stworzenie tej niezwykle malowniczej bańki. Rozszerzanie gazu jest stale powstrzymywana przez zewnętrzny molekularny obłok, wzbudzany przez promieniowanie gwiazdy macierzystej. Opisywany obłok mieni się różnymi kolorami, co jest rezultatem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego gwiazdy. Podług przewidywań naukowców za 10-20 milionów lat gwiazda stanie się supernową.