Italian Restaurant

header 2

Naukowcy wykazali, iż u osób, które posiadają młodszego brata bądź siostrę minimalizuje się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz dyspozycje przywódcze.

Jak wykazują najświeższe badania zrealizowane przez Dr Julie Lumeng z University of Michigan rzadziej z kłopotem otyłości trudzą się osoby, które mają młodsze rodzeństwo. Warunkiem jest, że różnica wieku między nimi będzie nie większa aniżeli 4 lata. Możliwą przyczyną takiego stanu może być to, iż panie będąc w stanie błogosławionym, a następnie karmiąc piersią modyfikują dietę na lepszą, co przekłada się na sposób jedzenia pozostałych członków rodziny. Może być też tak, iż po prostu przy młodszym rodzeństwie starsze dzieci zmuszone są do wzmożonej aktywności . Na to, która z tych rzeczy ma wpływ uczeni nadal nie odszukali odpowiedzi, niemniej jednak podkreślają oni także inne wartości powiązane z posiadaniem rodzeństwa.

Następnym plusem jest to, iż pociechy które mają siostrę bądź brata rzadziej cierpią na astmę bądź alergię. Uzasadnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna zakładająca, iż trudniej jest przypilnować kilkorga dzieci aniżeli jednego. W następstwie nagminniej się brudzą, jedzą rzeczy z posadzki czy z kociej miski. Dzieci te mają częstszy kontakt z mikroorganizmami co wpływa pozytywnie na ich układ immunologiczny. Trwałe trenowanie go sprawia, że nie atakuje on swoich komórek wywołując alergię czy astmę. W zamian tego eliminuje on groźne bakterie i wirusy.

Powstaje zatem pytanie - czy rodzice pragnąc troszczyć się o stan zdrowia dziecka powinni zadbać o to aby miało ono brata czy też siostrę? Na tak postawione pytanie psychologowie nie posiadają jednoznacznej odpowiedzi. Są wprawdzie doświadczenia, z których konkludować można, że to jedynacy oraz starsze dzieci częściej osiągają sukcesy. Jest tak prawdopodobnie dlatego, iż pierwszym a oraz jedynym dzieciom rodzice od początku oddają całą uwagę jak również wolny czas. Widocznie ma to kolosalny wpływ na rozwój pociechy.