Italian Restaurant

header 2

Okazuje się, że istnieje|wiele rzeczy, które znienacka zniknęły z naszych mieszkań. Przypuszczalnie nasi seniorzy pamiętają najbardziej użytkowe rzeczy, jednakże współczesne pokolenia nie mają wiedzy o starych technologiach. Można uchylić nieco tajemnicy idąc do muzeum, czy na targ staroci. Istnieje także okazja powrócić z sentymentem do dawnych lat, przeglądając ten artykuł.

Zadzwoń...

Jak w dzisiejszych czasach chcemy odbyć rozmowę telefoniczną, mamy niewątpliwie na myśli użycie smartfona. Stare urządzenie do telefonowania z obrotową tarczą z cyframi zniknął nieodwołalnie z naszych domów. Kiedyś w Muzeum Piernika w Toruniu zauważyłem scenkę, w której dzieciaki ze szkolnej wycieczki próbowały wydedukować przeznaczenie tego dziwnego przedmiotu. ledwie mogły sobie wyobrazić, iż w pierwszej kolejności powinno się wykręcić numer stacjonarny, a potem poczekać na głos odbiorcy. Telefon to było narzędzie do towarzyskiej dłuższej rozmowy. Telefonowało się do znajomych, rodziców mieszkających daleko. Mówiło się życzenia urodzinowe, bądź gratulowało, wymieniało informacje, ploteczki. Telefon niegdyś był po prostu urządzeniem do kontynuowania obustronnych kontaktów. Smartfon obecnie to wielofunkcyjne urządzenie. Układa nam funkcjonowanie, rejestruje się do urzędów, uprzystępnia rozwiązywanie zadań. Jednak powinno się uświadomić sobie, iż kontakty telefoniczne dzisiaj są zwięzłe i lapidarne. W ogromnej ilości przypadków zastąpiła je kilka znaków w smsie, emotka, albo mms.

Notatki

Elektronika całkowicie zdominowały nasze egzystowanie a to z nimi jest związana pomyślność osiąganych codziennych czynności. Do tych spraw, które zostały zastąpione przez zaawansowane sprzęty stają się stopniowo notesy. Dzisiaj utrwalanie tekstów dokonuje się za pośrednictwem narzędzi elektronicznych. Zdolność kaligrafii jest niepotrzebna. Równocześnie papier począł zyskiwać specjalną jakość. Przecież teraz powieści się słucha w wersji audio. A zamiast standardowej funkcji popularyzuje się trend na wykorzystywanie książek w charakterze fragmentów w wystroju pomieszczeń. Książka powinna mieć odpowiednią wielkość, kolorystykę dopasowaną do innych fragmentów aranżacji. Możemy nawet kupić sztuczne książki tzw. fake books, których wartości nie stanowi treść, bo nie istnieje, a wygląd okładki. Naturalnie stopień czytelnictwa sporo się obniża, ale czy jest się czym martwić, skoro pomieszczenie jest wspaniale urządzone?. Istnieje pomimo tego pozytywna cecha wspomnianego nurtu. Wciąż istnieje mnogość ludzi kochających postaci papierowe. Notes stał się modnym gadżetem, kreatywnym sposobem na układanie swojego życia. Powracają terminarze jako bullet jurnal. Dodaje im się formę osobistą. Natomiast osoby kochające czytać nabywają książki w bardzo luksusowych i pięknych wydaniach, aby zaakcentować własny sentymentalny stosunek do wartości literackiej.

Opisane wyżej gadżety, jakie stają się mniej użytkowe nie znikają jednak całkowicie z naszej pamięci. Niewątpliwie istnieje multum urządzeń tak wielce przestarzałych technologicznie, że nie znalazłyby zastosowania we współczesnym świecie. Chociażby pożądane byłobyprzypomnieć pralkę Franię, magnetofon szpulowy, kasety magnetofonowe, czy kasety VHS. Występują pomimo tego rzeczy nieprzerwanie żywe w naszych wspomnieniach, do jakich powracamy wspomnieniem. Wzrasta nowy trend retro. Dostrzega się urodę dawnych pieców z kafli, zegarków ręcznie nakręcanych, gramofonów. Rośnie zaciekawienie prodiżem, saturatorem, bądź ozdobami z kryształu. Nostalgia za tym, co było zdaje się trwać jednak w nas i dodaje smaczku w życiu codziennym.