Italian Restaurant

header 2

W przyrodzie stale następują zmiany. Zimą możesz zauważyć szczególnie fascynujące zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt przemian, które następują w pogodzie. Musimy jednak pamiętać, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo piękne, co groźne. Przypatrując się naturze należy zachować ostrożność oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. Jakkolwiek warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima odkrywa swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe możesz zaobserwować zimową porą.

Śnieg i zawieja

Śnieg to zawsze najbardziej wyczekiwany symbol. Śnieg pojawia się w postaci kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. Pod lupą taka śniegowa okruszyna jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki czy rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg tworzy białą pokrywę, w takim przypadku krajobraz wydaje się taki sielski i nieskazitelny. Czasami w zimie mamy do czynienia z zawieją śnieżną. Takie zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa puszysty śnieg leżący na powierzchni. Z kolei jak pada śnieg oraz wieje silny wiatr, w takim przypadku powstaje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezwykle silne możemy mówić o śnieżycy, a gdy oprócz tego pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich intensywnych zjawisk, lepiej zostać w w domowym zaciszu. Niemniej wszelako w trakcie lekkiej śnieżycy bądź wkrótce po niej wskazane jest wyruszyć na leśny spacer. Ośnieżone drzewa wyglądają pięknie. W dodatku da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i napawać się głuchą ciszą.

Mroźne temperatury

W przypadku, gdy temperatura opada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie w zimie, ale również w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką wylicza się w oparciu o różnicę między temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To skutek trwającego wciąż ciepła w ciągu dnia a także małych wahań temperatur. W przypadku jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko należy nazwać mrozem. Niewielki, nawet kilkunastostopniowy mróz nie jest przeciwskazaniem do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać natomiast o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza tworzy już ekstremalne warunki, przed jakimi z pewnością jednak trzeba się ochraniać. Na tak ogromnym mrozie nie można nazbyt długo przebywać, gdyż płuca i oskrzela nie pracują prawidłowo. Mroźne, suche powietrze, które gwałtownie i w nadmiernej ilości wpada do wewnątrz niszczy pęcherzyki płucne a także oskrzela. Rezultatem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Aczkolwiek w razie, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza należałoby odbyć rześką przechadzkę. W trakcie trwania niskich temperatur pojawia się wiele innych wyjątkowych zjawisk związanych z zamarzaniem pary wodnej, o tym dowiesz się z kolejnego rozdziału.

Rozmaite postaci pary wodnej

Zimowa pogoda sprzyja tworzeniu się przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na podłożu, lecz także w powietrzu. Powstałe na skutek mrozu przepiękne formy zdobią widoki za oknem. Szron jest lodowym osadem. Jeśli powierzchnia osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to występuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron wielokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak tworzy się w sytuacji dotknięcia schłodzonej wody z powierzchnią bądź z utworzoną poprzednio szadzią. W wyniku na przykład powolnego napływania takiej zamarzającej wody tworzy się twarda pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed całkowitym zamarznięciem, to wówczas powstaje gołoledź. Drogowcy określają to zjawisko "szklanka", bo ulica pokryta gołoledzią jest wygładzona i niezwykle śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Oklejone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, więc po wielokroć następują złamania gałęzi bądź konarów. Ciężka powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa leżąca na drzewach i krzewach. Bezwzględnie trzeba więc przypatrywać się roślinom bacznie i wymijać zakątki z widocznymi obciążonymi drzewami, żeby złamana gałąź nie spadła komukolwiek na głowę. Tymczasem nadzwyczaj zachwycającym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikalne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, aczkolwiek nieraz uda się go zaobserwować. Musi pojawić się kilkudziesięciostopniowy mróz. Powstaje zjawisko przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię migocząc w słońcu.