Kosztowna biżuteria od setek lat jest połączona z monarchią. Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w kraju. Lecz to nie tylko fundamentalne symbole monarchii są najbardziej wartościowe.
Włodarza wiecznie ubóstwiali przepych i otaczali się ładną biżuterią. Wyjątkowo monarchia brytyjska, która do dziś trwa nazbierała potężne kolekcje drogocennych oraz wyjątkowych klejnotów. Ostatnio dość jest głośno o biżuterii angielskiej rodziny w kwestii testamentu zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Bez liku wartościowych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest wręczane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są również nadzwyczajne klejnoty kupowane nieformalnie przez monarchów, w tym właśnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogiej biżuterii. Co zatem z pewnością znajduje się w skarbcu Windsorów? Jakie kosztowności przykuły wyjątkową uwagę środowisk dziennikarskich?
Wiadomo, że, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była gigantyczna. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Kochała broszki, w Skarbcu istnieje gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju Elżbiety II. Jej prawdopodobnie w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, widoczny jest na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej podniosłych wydarzeń. Lecz chybanajbardziej nadzwyczajną biżuterię tworzą tiary. To kosztowności, które mamy możliwość oglądać wyłącznie w trakcie najistotniejszych królewskich spotkań. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i szlachetnych kobiet w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najcenniejszych była własnością do królowej, bezsprzecznie pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary to drogocenny element biżuterii, który był bardzo chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej na potrzeby innych dam. Pośród tych najbardziej wartościowych klejnotów warto wspomnieć tiarę Cartier Halo, sformowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Urocza diamentowa tiara Diamond Bandeau stworzona w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, zatem diadem potocznie określany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne najbardziej znana tiara, albowiem uwidoczniona jest na brytyjskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada także długą historię, widziana była na wielu dystyngowanych głowach, w tym również księżnej Diany. Natomiast unikatowa tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie opuszczała skarbiec, lecz kiedy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów była zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. wielokrotnie nosi dużą tiarę Delhi Durbar, ukształtowaną ze złota i platyny. Okazała ozdoba zawiera liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ukochaną ozdobą babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę utworzono z ogromnej liczby diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również imponująca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, zbudowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie zakładany przez monarchinie. od momentu jej pojawienia się używały go do tego czasu Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.
Bezsprzecznie głównymi klejnotami Royal Family są insygnia zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najcenniejszy pełny zbiór regialiów na ziemi. Naczelnym składnikiem jest korona św. Edwarda, udekorowana diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan ważący 530 karatów zatopiony w berle monarchy. Na znajdują się także herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się tylko w trakcie koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już delikatna korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od 1831 r szykuje się osobną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też inne rzeczy. Wśród nich można wymienić między innymi pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, trąbki i pozostałe precjoza związane z wielorakimi uryczostościami królewskimi. Bez mała wszystkie klejnoty Royal Family możemy codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.