Italian Restaurant

header 2

Ekologiczny jak również nowoczesny wóz drukowany w 3D ma być szybki oraz lekki. Ze względu na niewysoki poziom spalania ma uchodzić za auto ekologiczne. Chodzi o Shell Concept Car, którego elementy drukowane są w 3D.

Shell Concept Car został skonstruowany przez firmę Shell oraz Geo Technology w następstwie „Project M". Według Centrum Druku 3D konstruktorzy samochodu wzorowali się na projekcie z 2010 roku stworzonym przez Gordona Murray'a. The Shell Concept został stworzony z myślą o zminimalizowaniu poziomu zużytkowania energii. Szacuje się spadek zużycia energii o 34% w porównaniu z zwykłymi samochodami miejskimi.

Druk 3D pozwolił na zbudowanie niewielkiego samochodzu miejskiego. Spalanie pojazdu utrzymuje się na poziomie 2, 64 l na 100 kilometrów, zakładając średnią prędkość w granicach 70 km/h. Nadwozie pojazdu wykonane zostało z włókna węglowego. Surowiec ten poddaje się recyklingowi. Samochód stworzony został z myślą dla trzech osób, ma wymiary 1,5 metra na 2,5 m. Jego waga to zaledwie 550 kilogramów. Trzeba nadmienić, iż Gordon Murray zaprojektował wiele pojazdów wyścigowych. W jego dorobku znajdują się wozy takie jak T. 25 bądź McLaren F1. Są one elementem który inspiruje pracowników w czasie konstruowania lekkiego i nowoczesnego Shell Concept Car. Testy dowodzą, że samochód ten zdoła uzyskać prędkość maksymalną na poziomie 156 km na godzinę. Auto w mniej niż 15,8 sekundy rozpędza się do prędkości 100 km/h. Gordon Murray uważa, iż Shell Concept Car będzie nie tylko samochodem spełniającym standardy współczesnych czasów, ale też swojego rodzaju modelem do naśladowania przy produkowaniu następnych aut energooszczędnych.