Italian Restaurant

header 2

Wszyscy rezydenci rozległych miast doskonale znają to odczucie, kiedy pragniemy sekundy odpoczynku od miejskiego wrzasku i tęsknimy za spotkaniem z przyrodą. Szczęśliwie, w Polsce istnieje bez liku pięknych parków i zieleńców, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i umożliwiają wypoczynek w objęciu zieleni. W niniejszym artykule zaprezentujemy kilka swoiste miasta Polski, i wyjawimy ich czarowne miejskie oazy.

Lublin, znany jako "miasto ogrodów", ma do zaoferowania moc czarownych zakamarków do odpoczynku. Jednym z najsłynniejszych zieleńców jest Park Saski, który rozpościera się na ponad 40 hektarach. Znajduje się tam tajemniczy staw, kolorowe rośliny i gigantyczne gazony, gdzie wolno urządzić piknik lub ot tak odpocząć na łonie natury. Ogród Saski też słynie z powodu różnorodności roślin, fontann i tarasów widokowych.

Warszawa proponuje bez liku okazałych parków, z których szczególnie atrakcyjny to Łazienki Królewskie. To zakątek, gdzie natura i architektura spajają się w harmonii. W samym centrum ogrodu mieści się Pałac na Wyspie, kultowy budynek z ślicznym ogrodem dookoła niego. Przechadzając się po ogrodzie miejskim, można spotykać pawie, admirować poetyczne alejki i cieszyć się widokiem na stawy i mostki. To cudowne miejsce na romantyczny spacer, czy też piknik w otoczeniu zieleni.

Poznań jest znany z Parku Cytadela, który jest perfekcyjnym skwerem na ukojenie i kontemplację. Znajduje się tam leciwy fort, obszary zielone, i dodatkowo staw, który zaprasza liczne ptactwo. Park Cytadela jest ukochanym zakątkiem spacerowiczów, biegaczy i cyklistów. Na dodatek, można tam również odwiedzić Palmiarnię, gdzie rośnie masa niespotykanych roślin, tworząc równikowy nastrój.

Gród Kraka, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, oferuje mnóstwo uroczych ogrodów miejskich. Wśród nich powinno się napomknąć o Plantach, które wyznaczają zieloną aleję okalającą Stare Miasto. Stanowi to doskonałe miejsce na spacery, wypoczynek na ławce, bądź też biesiadowanie w otoczeniu okazów przyrody. Innym godnym polecenia zakątkiem jest Park Jordana, który posiada rozmieszczone na swoim terenie zbiorniki wodne, fontanny, altanki i mnogie rzeźby, budując klimat wiejskiego ogrodu.

Miejskie ogrody są niezrównanym składnikiem życia miejskiego. Dostarczają nam okazję oddzielenia się od powszedniości i zanurzenia się w naturze. Obojętnie, czy jesteś lokatorem Koziego Grodu, Warszawy, Poznania, czy Grodu Kraka, bez wątpliwości odnajdziesz cudowne parki i ogrody miejskie, które zapewnią Ci bajeczne momenty odpoczynku i wytchnienia. Warto wykorzystywać tych przestrzeni, ażeby zatrzymać równowagę między miejskim trybem egzystowania, a zbliżeniem z naturą.