Italian Restaurant

header 2

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin.

Oczywiście ciepłe promienie słoneczne nadzwyczaj nas radują, jednakże na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie lekki czas. Dla alergików razem z wczesnym początkiem wiosny startuje się trudny i trudny okres pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek i świąd skóry to naczelne objawy, z którymi muszą dać sobie radę alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli wiosną i jak można sobie ulżyć w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Pora na pylenie startuje się dość wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija raczej ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia w znacznym stopniu się przedłuża i jest sporo bardziej nieznośny dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie pojawiają się także pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie nieco późniejszym gwałtownie rozpoczynają pylić jesion i dąb, a momentem wyjątkowo dokuczliwym dla wielu osób wrażliwych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Natomiast późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają jednakowo ostro, jak trawy.

Objawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są określane jak alergeny wziewne, albowiem przenikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Kluczowe objawy związane są z wyzwalaniem histaminy i odpowiedzią ciała. Wśród konkretnych objawów wskazuje się:
- kichanie razem z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w czasie pylenia następuje ten alergiczny symptom po skonsumowaniu owoców czy też warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po skonsumowaniu brzoskwini, orzecha laskowego, jabłka);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się objawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, czyli na przykład rzeczony wcześniej katar sienny, trzeba rzecz jasna skierować się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów prowadzi ostatecznie do rozwoju astmy. Warto też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne badania, które zaświadczą albo wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli też na wykrycie pozostałych typów alergii na przykład pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się pokazują na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować następujące sposoby:

 

- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach o świcie pomiędzy 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba unikać spacerów w tym czasie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, albo wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy autem;
- słuchaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane leki.