Polska robi kolejne kroki, aby dogonić zachód w kontekście poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Początkiem roku 2016 Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdził na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych.
Wiele ludzi może nie mieć pojęcia o istnieniu takiego organu w Polsce. UKE inaczej Urząd Komunikacji Elektronicznej powstał w 2006 r. a zajmuje się głównie regulacją przepisów w sprawach rynku usług telekomunikacyjnych oraz pocztowych.
Powstanie wyszukiwarki to kolejny krok, który ma zapewnić dostęp konsumentów do informacji na temat potencjalnej dostępności usług. W sposób naturalny ma to również poprawić konkurencyjność ofert usługodawców, ponieważ klient będzie mógł sam dobrać usługodawcę nie ograniczając się jedynie do tego, który sam skontaktował się z klientem.
Dobre jest to, że używając wyszukiwarki możemy sprawdzić dostępność nie tylko w miejscu zamieszkania, lecz w dowolnym miejscu w naszym kraju. Przekazywane dane pochodzą bezpośrednio od operatorów, którzy we własnym zakresie przesyłają informacje do UKE. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość wykonania zgłoszenia zapotrzebowania. W przypadku braku pożądanej usługi pod danym adresem, potencjalny konsument może dokonać zgłoszenia i dowiedzieć się czy i względnie kiedy będzie to możliwe.
Wypuszczenie wyszukiwarki przynosi ze sobą wiele korzyści. Skorzysta zwłaszcza klient, który będzie mógł jawnie dowiedzieć się na co może liczyć a także poznać cennik usług. Nieznacznie skorzystają również dostawcy usług, którzy będą mogli przekazać swoją ofertę wprost zainteresowanym. Korzyści będą płynąć także dla państwa, które będzie miało dane odnośnie popytu na dane usługi.