Italian Restaurant

header 2

Lista zawodów, w których ludzie zastępowani są przez maszyny, wiecznie poszerza się. W roku 2016 dodano następny z nich, a dokładnie zawód „pisarza”. Chociaż wydaje się to niesłychane, to okazuje się, że dzięki sztucznej inteligencji da się stworzyć prawdziwą autentyczną powieść.

Informację na ten temat dopiero co zamieścili naukowcy z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate, jacy stale udoskonalają przygotowany przez siebie prototyp. Stwierdzili oni, że stworzona przez nich sztuczna inteligencja stworzyła niedługą powieść, która została zakwalifikowana do drugiego etapu literackiego konkursu organizowanego w Japonii „Hoshi Shinichi Literary Award”. Trzeba jednak napomknąć, iż maszyna nie uformowała kompletnej powieści od podstaw, bowiem w jej powstaniu miał swój udział cały zespół specjalistów. To właśnie oni zakreślili ogólny kształt powieści i zaproponowali konkretne frazy i słowa, a w następnej kolejności do akcji przystąpiła sztuczna inteligencja.

Jaki tytuł ma napisana przez maszynę powieść? Odnosi się on do rzeczywistości, albowiem w wolnym tłumaczeniu oznacza „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. Chociaż jest to bardzo ważne w naukowym świecie zdarzenie, to trzeba wspomnieć, iż konkurs literacki imienia Hoshi Shinichi jest wyjątkowy, ponieważ do rywalizacji dopuszcza utwory stworzone przy udziale sztucznej inteligencji. W tym roku na 1450 przyjętych do konkursu opowiadań oraz powieści, tworzonych z udziałem sztucznej inteligencji powstało aż 11. Nie jest to niczym dziwnym, gdyż Hoshi Shinichi jest pisarzem tworzącym w głównie powieści z zakresu science-fiction.