Italian Restaurant

header 2

Etykieta, opisana, jak zestaw norm i zasad kierujących naszym zachowaniem w towarzystwie, nie ogranicza się już tylko do otoczenia rzeczywistego. W cyfrowej rzeczywistości, w jakiej raz po raz budujemy związki, komunikujemy się i dokonujemy zakupów , jest także charakterystyczna netetykieta. To zestaw zasad pomagających nam poznać, jakim sposobem zachowywać się w cyfrowym środowisku, ażeby byli widziani jako osoby biegłe, porządne i uprzejme. W niniejszym materiale opiszemy, z jakiej przyczyny netetykieta jest tak znacząca i które reguły powinno się wziąć w rachubę, korzystając z netu.

Wpływ wizerunku w erze cyfrowej

Niepoprawne postępowanie w necie aktywuje rzeczywiste skutki w realu. Dyletanckie wpisy na mediach społecznościowych mogą wpłynąć na naszą karierę, a nieprzyzwoity ton w wiadomościach mejlowych może zaszkodzić naszym stosunkom zawodowym i osobistym. Należy zdać sobie sprawę, iż w sieci zostajemy zapamiętani przez naszą komunikację i prezentację, co w pełni układa naszą "cyfrową wizytówkę".

Zasady netykiety

Netykieta, oznaczająca zbiór zasad etykiety obowiązujących w necie, obejmuje parę kluczowych instrukcji. Po pierwsze, stale należałoby pamiętać, że po drugiej stronie monitora jest człowiek. Bezimienność, jaką proponuje net, nie jest zachętą do nieprawidłowego zachowania. Po drugie, zważajmy na styl i wydźwięk naszych wiadomości. Używanie wielkich liter jest rozważane jako wrzask, a nadmierne użycie emotikonek bywa odbierane jako niewłaściwe lub nieprofesjonalne.

Prywatność i odpowiedzialność w sieci

Następnym ważnym aspektem jest kwestia prywatności, tak samo własnej, jak i osób, z którymi się komunikujemy. Zanim coś opublikujemy bądź ogłosimy, rozważmy, czy te wiadomości są właściwe do publicznego udostępnienia. Ochrona danych wrażliwych to nie zaledwie zobowiązanie przepisami, ale również czynnik słusznej savoire vivre w sieci.

Istota netykiety narasta wraz z naszą wzrastającą zależnością od wirtualnego otoczenia. Zrozumienie norm internetowego savoire vivre, znajomość znaczenia naszego internetowego wizerunku na życie w realu a także dbałość o prywatność to elementy, które każdy użytkownik netu winien pojąć i stosować. Powyższe reguły są nie jedynie przejawem naszej fachowości, ale także objawem poszanowania innych użytkowników netu.