Italian Restaurant

header 2

Dzień św. Walentego, znane również jako Walentynki, to ogólnoświatowa uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy ten dzień 14 lutego co roku. Wtedy wszyscy wyrażają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek czerpie z dziejów antycznego Rzymu, w którym organizowano festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Obecnie Walentynki są obchodzone na całej kuli ziemskiej, a zakochani przesyłają sobie na wzajem liściki, bukiety i prezenty, żeby wyrazić swoją sympatię. W tym materiale przeczytasz o pochodzeniu Dnia św. Walentego i związanych z tym dniem obyczajach.

Dzieje Świętego Walentego

Historia świętego Walentego jest nieco zawikłana i nie wyjaśniona do końca. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był uwięziony za udzielanie chrztu świętego. W czasie swojego uwięzienia, Walenty pomagał współwięźniom, oraz leczył ze śmiertelnych chorób. Inna legenda podaje, że Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, która też była chrześcijanką. Zakochany Walenty słał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem podobna legenda opowiada o tym, że Walenty był więziony za nie respektowanie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno udzielał potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. W tym miejscu połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Walenty cudownie przywrócił wzrok dziewczynie. W końcu Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest traktowany jako opiekun zakochanych, lekarzy oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Jak obchodzi się Walentynki?

Dzień Św. Walentego to nadzwyczajny okres, kiedy wszyscy chcą akcentować swój sentyment względem swoich bliskich. 14 lutego chętnie wymieniamy się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Wybiera się też na romantyczne wyjścia. Z okazji Walentynek przeważnie ofiarowuje się upominki takie jak na przykład czerwone róże, słodycze, biżuterię, bilety na koncert lub do kina, a także upominki DYI czy też przedmioty osobiste. Ważne jest to, ażeby podarunek był odpowiedni do osoby, która go otrzymuje i objawiał pełnię uczuć. Niemało osób traktuje Walentynki jak owoc merketingu , jednakowoż dla mnóstwa zakochanych to niesłychanie uroczysty dzień, kiedy mogą okazać swoją miłość. Poza tym to także doskonała sposobność do pokazywania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie obdarowują swoich ukochanych prezentami i kwiatami. U nas coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, iż miłość można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.