Italian Restaurant

header 2

Lipiec i sierpień są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu albo wybrać się gdziekolwiek na wakacje. Dla właścicieli ogródków czy działek to wytężony termin pracy. Połowa i zakończenie lata to w większości wypadków czas w którym gromadzi się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną również bujne kwiaty i pnącza. Co przeważnie pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury zwykle zbieramy pod koniec sierpnia?

Witaminy z ogrodu

W środku lata w ogrodzie na grządkach zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktokolwiek kto uprzednio przygotował rozsadę, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Jako jedna z pierwszych latem dojrzewa fasolka. Kto miał niedużo miejsca, poprowadził ją jak pnącze po tyczce. Są fasolki w róznych kolorach. Nasadzone pospołu bardzo ładnie upiększają warzywnik. Środek lata to ostatni dzwonek, ażeby zasiać fasolę ponownie, przy korzystnej pogodzie jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też w gruncie. Najbardziej smakowite są oczywiście takie wprost z krzaka, chrupiące i soczyste. Na grządkach dojrzewają także wczesne marchewki i buraki, a cukinie i kabaczki wytwarzają najbardziej bogate plony. Tymczasem autentycznym królem letniego warzywnika jest pomidor. Od przełomu lata zaczyna dawać gigantyczne owoce i o ile pogoda okaże się nadal korzystna może owocować aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka to zupełnie inna klasa niż te ze sklepu. Można nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeśli nie ma się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi kres lata w ogrodzie dochodzą dynie. Niektórzy zasiali tylko odmiany ozdobne, dzięki którym można udekorować przedogródek albo parapet. Natomiast ten, kto miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie miał możliwość przyrządzać smakowite zupy, ciacha i zapiekanki.

Owoce z ogrodu

Na przełomie lipca i sierpnia dojrzewają owoce. W samej rzeczy pora na truskawki i poziomki właśnie się kończy, niemniej jednak za to w ich zastępstwie pojawiły się porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od przełomu lata zbiera się najróżniejsze odmiany śliwek. A smak papierówek, słynnych jabłek z wsiowego ogrodu to wprost niezapomniane wrażenie. Pod koniec lata można już przewidywać robienie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, lub intensywny gęsty sok malinowy stanowi najlepsze lekarstwo na jesienną chandrę. Tylko plony pochodzące ze swojej, ekologicznej uprawy są cennym źródłem witamin i zdołają oddziaływać korzystnie na naszą odporność. Każdy, kto może skorzystać z dobrodziejstw z własnej działki z pewnością to doceni.

Kwietny ogród

W miesiącach letnich rośnie zawsze mnóstwo kolorowych kwiatów. Zaczyna się okazały spektakl barw i zapachów. Kwitną róże, później dalie, rudbekie, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie teraz rozkwitają najbardziej obficie. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i margerytek. Nie warto oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeżeli chce się obserwować motyle, słuchać brzęczenia owadów. Ogród pełen kolorowych pachnących kwiatów to nie jedynie spektakularny widok, lecz też przepiękny dekoracyjny akcent w wazonie na stole. Warto wobec tego przeznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się pięknym bogactwem wonia także przepięknym cudownymwyglądem. Niektóre odmiany kwiatów świetnie nadają się do suszenia. Dzięki temu mogą ozdobić nasz dom również zimą.